Kæmpetegning udført af div. kunstnere, tegnere og illustratorer

Varenummer: 2119437
Hammerslagspris: DKK 28.000
Vurdering: DKK 30.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Kæmpetegning specielt fremstillet til Danmarksindsamlingen 2011 med bidrag fra følgende kunstnere: Peter Madsen (tegner på tegneserien Valhalla samt illustrator af børnebøgerne Troldeliv forfattet af hans kone Sissel Bøe), Sussi Bech (tegner og forfatter til tegneserien Nofret, står bag årets julemærke samt officiel Kaj&Andrea tegner), Frank Madsen (tegner og forfatter til tegneserien Kurt Dunder), Rasmus Julius (tegneserietegner på "Ø-kuller" samt "På dybt vand" - sidstnævnte kan læses i bladet Basserne), Freddy Milton (har bl.a. udgivet tegneserierne Søren Spætte, Familien Gnuff, Villiams Verden, Jomsvikingerne, Dekalog over Janteloven samt en lang række andre serier), Carina Jørgensen - illustrator, Lars Jakobsen (skaber af tegneserien ”Mortensens mondæne meritter” samt tegneserietegner på serien "Ganske Vist", der udkommer i ugebladet Søndag), Ingo Milton (hvis album "Skalken Joff", blev kåret som bedste danske tegneserie 2005 af Seriejournalens læsere), Jan Kjær (skaber af serien ”Menneskejægeren” og mangategner), Erik Petri (har illustreret en lang række bøger og magasiner. Bladtegner på div. aviser samt illustrator på Blæksprutten), Peter Hausner (Animations-instruktør og ejer af firmaet Snowhouse.), Snobar Avani (kunstmaler), Gunnar Wille (Har tegnet og forfattet bøger om "Skrumpen fra det ydre rum"), Roald Als (Satiretegner på Politiken, kogebogsforfatter og EU-modstander. Har skabt flere bøger i samarbejde med lektor i Matematik Poul Einar Hansen, som Roald har tegnet på kæmpetegningen), Ida Gantriis (Illustrator på ugebladet Hjemmet og har desuden illustreret et hav af børnebøger), Erik Schrader (tegner og forfatter til en populær serie bøger om at lære at tegne), Shane Brox (skaber af flere børnebøger og har tv-programmet ”Shanes verden hvor han bygger ting af skrammel” , Susanna Hartmann (illustrator – har illustreret over 200 børnebøger), Ivar Gjørup (kendt for tegneserien Egoland, som kørte i Politiken i 25 år), Carsten Gråbæk (har siden 1982 tegnet den samfundssatiriske dagbladstegneserie Statsministeren, der kører i en lang række danske, svenske og norske dagblade), Niels Voss Boldvig (Tegner i bladet Hudibras, Farvelægger på Anders And og Winnie The Pooh. Arbejder på et tegneseriealbum om insekter.), Peter Pedersen (tegneserietegner på serien "Im Beruf", der kan læses i Urban og Basserne), Henrik Pasgaard (tegner), Jens Julius (satiretegner på Horsens Folkeblad og tegner bl.a. også i Blæksprutten), Per Marquard Otzen (Satiretegner på Politiken – ser sig selv mere som billedkunstner end som bladtegner), Tatiana Goldberg – arbejder på sin første tegneserie ”Kijara”, Jonas Sonne (farvelægger på tegneserierne Valhalla og H.C.Andersen Junior), Thomas Friis Pedersen (tegner af serien "Den Store Zardini"), Ole Ahlberg (kunstmaler - kendt for sine Tintin malerier), Simon Væth (illustrator), Bente Bech (har illustreret en lang række børnebøger, skolebøger, bogomslag og plakater), Jon Ranheimsæter (illustrator af børnebøger, billedbøger, skolebøger, musiktidsskrifter og fagblade. Tidligere bladtegner ved dagbladet Børsen), Niels Roland (tegneserietegner samt forfatter/illustrator til en lang række børnebøger. Tegner serien "Kloge Hoveder" i Weekendavisen), Peter Snejbjerg (har udgivet tegneserien "Hypernauten" og "Mareridt" samt en lang række amerikanske tegneserier), Magnus Værness (illustrator), Thomas Engelbrecht (illustrator), Ina Korneliussen (tegneserietegner og illustrator), Linda Colberg Møller – fritidstegner. Akvarel og tusch m.m. på papir, sign. af samtlige kunstnere, 71,5 x 101 cm. Bemærk:Tegnerne er blevet fotograferet løbende mens de tegnede, og man kan se hele udviklingen fra første til sidste tegning i Facebook gruppen "Kæmpetegning til Danmarks Indsamling 2011".

Tegningerne er doneret af alle de deltagende kunstnere.
Bag idé og projektet står Ida Holst.

Hele beløbet (hammerslag, gebyr og salærer) går ubeskåret til Danmarks Indsamling 2011. Lauritz.com donerer således både køber- og sælgersalær. Læs mere om Danmarks Indsamling 2011

Alle varenumre kan afhentes hos Lauritz.com, i det showroom hvor varen er til salg. For effekter hos Lauritz.com i Herlev kan varer først afhentes fra mandag d. 31. januar kl. 12.00.

Lauritz.com gør opmærksom på, at der kan ske ændringer i auktionernes udløbstidspunkter, grundet den direkte TV-transmission lørdag d. 29. januar 2011.

Auktionen afsluttes:  29-01-2011 23:30:00
Showroom:   Herlev, DK