Kierkegaard Forord 1844 i original
KIERKEGAARD, SÖREN. Forord. Morskabslæsning for enkelte Stænder efter Tid og Leilighed af Nicolaus Notabene. Köpenhamn, C. A. Reitzel, 1844. . 8vo (ca 165x110 mm.). 110 s.. . Något senare brunt hfrbd, rygg med titel i guld, något nött, rygg skadad i övre kant. Titel och text något brunfläckade. Namnteckning på försättsbladet daterad Köpenhamn 1886.. . Första upplagan.. . Proveniens: Från släkten Kierkegaard.