Københavnske sølvsmede. Fire barokgafler af sølv, 1761-1795 (4)

Varenummer: 6301206
Vurdering: DKK 1.700

Fire barokgafler af sølv med violinskaft og tre tænder. L. 19,9-20,5 cm. Samlet vægt ca. 216 g. Alle fuldstemplede med Københavnermærke 1761, 1768, 1769 og 1795, mesterstempel, guardeinstempel og månedsmærker. To stemplet for mester Andreas Larsen, f. ca. 1732, borgerskab 1762, d. 1783, én for mester Anton(ius) Mutzius, f. 1748 i Berlin, borgerskab 1777, d. 1808, én uidentificeret. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og graveret monogram. (4)
Auktionen afsluttes:  25-11-2022 20:07:45