Varenummer: 6373379
Vurdering: DKK 4.000

Kulturperle- og diamantrosetring af 14 kt. hvidguld prydet med rund lys perlemorsfarvet saltvandskulturperle, omkranset af 5 enkletslebne og 4 brillantslebne diamanter, i alt 0.24 ct. Caraten er stemplet i ringskinnen. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI-P1. Stemplet 585, RV logo , 211, 024.
vægt ca. 2,7 g. Roset Ø 1,12 cm. Perle diam. 6,16 mm. Ringstr. 55/17,5. fremstår med brugsspor.
Auktionen afsluttes:  07-10-2023 19:14:53