Kurt Østervig, skænk af egetræ, Vamo møbelfabrik

Varenummer: 6220200
Hammerslagspris: DKK 2.000
Vurdering: DKK 4.000

Kurt Østervig (1912-1986). Skænk af massivt og fineret egetræ, front med tre låger, hvorbag hylder og 2 udtræksbakker. 1 nøgle medfølger. Fremstillet hos Vamo, Sønderborg. H. 122 cm. L. 197 cm. B. 48 cm. Fremstår med brugsspor, flere skader på hjørner og stel, flere hakker, spor af fugtlugt samt top afslebet.
Auktionen afsluttes:  24-06-2022 18:27:16