Mathey-Tissot for Tiffany & Co. Vintage herreur i 14 kt. guld med gylden skive, ca. 1950'erne

Varenummer: 6288361
Vurdering: DKK 16.000

Herrearmbåndsur fra Mathey-Tissot, cal. 404a, i kvadratisk urkasse af 14 kt. guld med 'fancy lugs' (usædvanlige horn), gylden skive med punktindeks, separat sekundviser, riflet optrækskrone, plexiglas, monteret med nyere læderrem med forgyldt spænde af stål, mekanisk urværk med manuelt optræk. Mål: 24 x 34,5 mm. Uret er i sin tid blevet forhandlet gennem Tiffany & Co. i New York. Fremstår med brugsspor, patineret skive. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet og kender ikke servicehistorikken på uret.

Dette er et af Lauritz’ særligt udvalgte luksusure.
Auktionen afsluttes:  25-11-2022 18:35:21