Moderne italiensk rubin og brillantring af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 0.51 ct

Varenummer: 6273629
Hammerslagspris: DKK 7.600
Vurdering: DKK 10.000

Italiensk rubin og brillantring af 18 kt. hvidguld front prydet 9 runde facetslebne rubiner, i alt ca. 0.34 ct., hvorimellem 8 mindre brillantslebne diamanter flankeret af 38 små brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.17 ct. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: VS-SI. Stemplet 750 med italienske gold Hallmarks.
Vægt ca. 8,6 g. B. 0,59 cm. Ringstr. 52/16,3. Lettere brugsspor på hvidguld.
Auktionen afsluttes:  16-12-2022 19:22:12

1104271 15-12-2022 23:48:04 DKK 7600