Møblement i gustaviansk stil, 20 årh, bord, stole, skænk og vitrine

Varenummer: 6226685
Hammerslagspris: DKK 2.000
Vurdering: DKK 4.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Tibro, Sverige, 20 årh. Lyst bemalet træ. Møblement i gustaviansk stil. Bestående af: Spisebord med udtræk og 3 tillægsplader, 10 stole, skænk og 2-delt vitrine. Indlægssæder med brokade/møbelstof. Forgyldte stafferinger. Ornamentik med kanneleringer, rosetter og båndsløjfer. Stedvise brugsspor. Vitrine: H. 185. B. 120. D. 44; skænk: H. 80. L. 185. D. 44 cm: Bord: H. 74. 120 x 158 cm. Plader hver 48 cm. Stedvise brugsspor. (nøgler)

Auktionen afsluttes:  25-06-2022 15:05:20
Showroom:   Odense, DK