Varenummer: 6274145
Vurdering: DKK 60.000

Munir Fahim / Mounir Faheem (f. Egypten 1935-1983). Staldinteriør med ungt par liggende i høet. Olie på lærred. Sign. Mounir Faheem. 61 x 122 cm. U.R.

Proveniens: Hidrører fra dansk privatsamling.

Mounir Faheem blev født den 26. juni 1935 i Rasheed, Egypten. I 1962 dimitterede Faheem fra Kairos kunstfakultet, og startede eget atelier i Alexandria i 1965. Mounir Faheem er en af Egyptens mest berømte portrætmalere, og malede over flere hundrede portrætter af berømtheder, kunstnere og vigtige personligheder, bl.a. af den egyptiske præsident Anwar Sadat, fru Gihan Sadat , Egyptens udenrigsminister Mahmoud Riad og hans kone, den libanesiske præsident og hans hustru, kong Hussein Bin Talal, dronning Noor og Jordans udenrigsminister Abd Monem Rifai. Mounir Faheems værker har været udstillet på adskillige udstillinger i Egypten, og han deltog i Alexandria Biennalen i 1982. Han har også udstillet i Libanon, Jordan, Finland og i Kunsthalle Hamborg, Tyskland.

I 1981 er Mounir Faheem på vej fra Kunsthalle i Hamborg til udstilling i Helsinki, hvor han skal udstille og modtage en pris... Undervejs må Faheem gøre ophold på nogle uger i København, da hans køretøj går i stykker. Her stifter han bekendtskab med Lars Mikkelsen fra Malernes Udstilling. Lars Mikkelsen får ved flere lejligheder besøg af Faheem i Lars' kunst-forretning på Vesterbrogade, hvor han i samme periode køber nogle af Faheems malerier. Ved samme lejlighed tegner Mounir Faheem i Gæstebogen fra Malernes Udstilling på Vesterbrogade. Malerierne, som Lars Mikkelsen købte, levede efterfølgende en hengemt tilværelse i mere en 40 år. Lauritz har nu fornøjelsen af, at udbyde alle seks værker af Mounir Faheem samt den unikke gæstebog fra Malernes Udstilling på auktion'
Auktionen afsluttes:  03-03-2023 08:06:47