N. E. From. Hals- diamantcollier af 14 kt. guld og sterlingsølv, ca. 0.04 ct.

Varenummer: 6238311
Hammerslagspris: DKK 2.000
Vurdering: DKK 2.600
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

N. E. From, Randers (reg.1944 - afm. 2009). Halscollier af fem-radet sterlingsølv monteret med endedupper, der matcher moderne vedhæng/ lås i delvis glatpoleret og hamret 14 kt. guld. Vedhænget prydes af én brillantslebet diamant på ca. 0.04 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. Kæde: L. 42 cm. Vedhæng: 3,5x2,5 cm. Vægt, vedhæng: ca. 7,5 gr. Vægt, kæde: ca. 19,5 gr. Stemplet: FROM 585. Smykket fremstår med brugsspor.

Auktionen afsluttes:  07-08-2022 18:27:43
Showroom:   Vejle, DK

627078 07-08-2022 16:17:28 DKK 2000