Ole Alkærsig. Høstlandskab (cd)

Varenummer: 6223405
Hammerslagspris: DKK 800
Vurdering: DKK 1.200
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Ole Alkærsig (1937-2016). Høstlandskab. Olie på lærred. Sign. og dat. Ole Alkærsig 1955. 99 x 90 cm (113 x 103 cm).

Ole Alkærsig er uddannet på Kunstakademiets Malerskole i årene fra 1952 til 1955. I 1954 var Ole Alkærsig desuden elev på Nationalmuseets Konserveringsanstalt med farvekonservering som speciale. Efter sin uddannelse blev han konservatorassistent samme sted og fra 1965 konservator ved Statens Museum for Kunst, indtil han i 1968 blev leder af Nationalmuseets Farvekonservering ved Bevaringsafdelingen. Sideløbende med sit konservatorarbejde har Ole Alkærsig blandt andet skrevet bøger, og i en årrække fra 1980 har han været medlem af Statens Museumsnævn og siddet i bestyrelsen for Liselund Slot frem til 2002. Ole Alkærsig har desuden udstillet som maler og grafiker flere steder, blandt andet på Charlottenborgs Forårsudstilling og forestået større restaureringsarbejder i Danmarks kirker og herregårde (Kilde: Kristelig Dagblad, 02/01-2012).

Auktionen afsluttes:  24-06-2022 19:45:00
Showroom:   Roskilde, DK

2121911 24-06-2022 09:29:36 DKK 800