Ole Lynggaard. 'Flowers' blomsterlås af 18 kt. guld prydet med brillant og ametyst medfulgt af collier trukket med facetteret ametyst (2)

Varenummer: 6301420
Hammerslagspris: DKK 10.000
Vurdering: DKK 14.000

Ole Lynggaard. 'Flowers' blomsterlås af 18 kt. poleret guld prydet med fast hænge af dråbeformet facetslebet ametyst samt prydet i center med én brillantslebet diamant, ca. 0.01 ct. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: VS. Stemplet: OleL CL 750. Designet af Charlotte Lynggaard. Låsen kan anvendes til en række og medfølges af matchende original Ole Lynggaard halscollier monteret med dupsko samt trukket med talrige ovale facetslebne ametyster. Kæde: L. 40 cm. (ekskl. lås). Lås: B. 1,5 cm. Dråbeametyst: L. 1,2 cm.
Sættet fremstår med minimale brugsspor. Ole Lynggaard smykkeæske betrukket med rødt satinstof medfølger. (2)
Auktionen afsluttes:  06-12-2022 20:24:00

164940 03-12-2022 20:29:57 DKK 10000