Ole Ring. Landsbyparti fra skolevejen i Alsted ved Sorø, 1948

Varenummer: 6045243
Vurdering: DKK 30.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Ole Ring (1902-1972). Landsbyparti fra skolevejen i Alsted ved Sorø, til højre det gamle tromlehus, olie på lærred, sign. Ole Ring 1948. 69 x 104 cm (83 x 119 cm). Fremstår med fine, aldersrelaterede krakeleringer.

Auktionen afsluttes:  05-10-2021 20:51:20
Showroom:  Vejle