Ole Wanscher. Par armstole model PJ 412, elmetræ og sort læder. (2)

Varenummer: 6109898

Næste bud: DKK 7.000
Vurdering: DKK 10.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Ole Wanscher 1903-1985. Par armstole model PJ 412. Stel af lakeret elmetræ, sæde og ryg betrukket med sort læder.
Fremstillet hos P. Jeppesen Møbelfabrik. SH 44 cm. H 84 cm. Fremstår med brugsspor/patina, stel med enkelte ridser. (2)

Auktionen afsluttes:  12-08-2022 20:01:55
Showroom:   Roskilde, DK