Omega. Vintage herreur i 9 kt. guld med hammerautomatik, ca. 1950

Varenummer: 6219294

Næste bud: DKK 7.600
Vurdering: DKK 9.600
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Vintage herrearmbåndsur fra Omega, ref.nr.: 13308, cal. 351, i urkasse af 9 kt. guld, lys "pie-pan" skive med stregindeks, riflet optrækskrone med logo, plexiglas, monteret med nyere læderrem med forgyldt spænde, mekanisk urværk med hammerautomatik. Ø. 34,5 mm. Fremstår med brugsspor, lettere patineret skive. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet og kender ikke servicehistorikken på uret.

Uret er produceret med henblik på salg i England, hvorfor også urkassen er udført på bestilling hos det engelske firma Dennison.

Auktionen afsluttes:  05-07-2022 19:31:32
Showroom:   Vejle, DK