Ottar Hval. Norsk Art Deco kaffeservice. (3)

Varenummer: 6248317

Næste bud: DKK 2.600
Vurdering: DKK 4.400
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Ottar Sverre Hval (1903 - 1965) Norsk Art Deco-sølv. Kaffeservice dekoreret med typisk Art Deco ornamentik. Sættet består af Kaffekande med bakkelit håndtag og bakkelit udsmykning ved lågkant samt sukkerskål og flødekande. Sukkerskål fremstår med to mindre buler på begge perlestaferede hanke.
Foruden mestermærke på kaffekanden er alle tre dele stemplet 830S. Samlet vægt 713 gram inklusiv bakelit dele. Brugsspor.

Auktionen afsluttes:  01-10-2022 16:47:40
Showroom:   Herlev, DK