P. S. Krøyer. Forstudie til 'En Duet'
Hammerslagspris:
60.000
Vurdering:
50.000
Peder Severin Krøyer (23.07. 1851 - 21.11. 1909). Forstudie til 'En Duet' (Statens Museum for Kunst). Olie på lærred, monteret på malerpap. Sign.: 'SK'. Ca. 1887. 21 x 18 (30 x 27) cm.
Proveniens: Bruun Rasmussen Kunstauktioner nr. 724, 10. december 2003, katalognr. 1507 (afbilledet i kataloget). Bruun Rasmussen online auktion nr. 1539, 21. september 2015, lot nr. 37.
Fra 1877 til 1881 havde P. S. Krøyer fast base i Paris. Her opdyrkede han et rigt forgrenet netværk blandt byens førende kunstnere, hvis værker i betydelig grad kom til at påvirke hans egne. På anbefaling fra kollegerne Lauritz Tuxen og Carl Locher søgte Krøyer i juni 1877 ind på den franske kunstner Léon Bonnats private malerskole, hvor undervisningen især koncentrerede sig om det nye, såkaldte 'farve'- eller 'valør'-maleri. For Bonnat var valøren, dvs. det indbyrdes forhold mellem lys og skygge, altafgørende for et maleris kunstneriske kvalitet, og Krøyer tog i høj grad ved lære af denne antagelse. I sammenligning med de værker, Krøyer hidtil havde udført, blev værkerne fra Pariser-tiden og frem langt mere fladebetonede og farvemættede. Springet mellem lys og skygge anskueliggjorde formens tilsyneladende rumlighed - dens plasticitet - og koncentrerede herudover beskuerens fokus i retning af det centrale eller afgørende i billedet. Det handlede således ikke om at fortabe sig i detaljer, men sikre sig, at malingens valører mellem lys og skygge understøttede billedets overordnede virkning og strategi.
De greb, Krøyer havde lært om hos Bonnat, kom til fuld udfoldelse i værket ’En Duet’, som Krøyer færdigmalede i 1887. Scenen udspiller sig i Krøyers private atelier i København og viser koncertsangerinden Beatrice Didrichsen og maleren Vilhelm Rosenstand i intim, musikalsk duet, akkompagneret af Fru Vilhelmine Bramsen på klaver. Udenom sidder maleren Hans Nikolai Hansen og dennes hustru, Theodora Frederikke Hansen, samt tandlægen og kunstsamleren Alfred Bramsen og den unge, endnu ugifte Marie Triepcke.
Forud for færdiggørelsen af ’En Duet’ havde Krøyer udført to forstudier, hvoraf det her udbudte maleri er det ene. I billedet er læren fra Bonnat om end endnu tydeligere end i det endelige værk. Den stærke kontrast mellem lys og skygge er betonet i de korte, farvemættede penselstrøg, som får billedet til at vibrere af lys og atmosfære. Den koloristiske tone er markeret af genskinnet fra de levende lys i Beatrice Didrichsens bronze-gyldne kjole, og stemningen synes båret af det mørke, som omslutter de tilstedeværende med Beatrice Didrichsen som scenens (op-)lysende midtpunkt. Billedet hævder sig herved som et skoleeksempel på Krøyers franske læreår – et fransk inspireret stemningsmaleri i danske rammer.
28-01-2023 20:00:00
Kundenr. | Dato | Tid (CET) | Bud | |
2114498
28-01-2023
00:10:53
60000
811065
28-01-2023
17:00:01
58000
2114498
28-01-2023
00:10:53
56000
811065
28-01-2023
12:56:07
54000
2114498
28-01-2023
00:10:53
52000
18357
27-01-2023
12:48:05
50000
2114498
28-01-2023
00:10:53
48000
18357
27-01-2023
12:48:05
46000
2114498
28-01-2023
00:10:53
44000
18357
27-01-2023
12:48:05
42000
2114498
15-01-2023
10:47:46
40000