P. S. Krøyer. 'Tre Fiskere, iførte islandske Uldtrøjer, ifærd med at sætte en Baad op paa Stranden'
Hammerslagspris:
225.000
Vurdering:
100.000
Peder Severin Krøyer (23.07. 1851 - 21.11 1909). 'Tre Fiskere, iførte islandske Uldtrøjer, ifærd med at sætte en Baad op paa Stranden'. Olie på lærred. Sign. og dateret: 'SK - 75'. 26 x 33 (37 x 45) cm. Nærværende maleri er et forstudie til Krøyers tidlige hovedværk 'Morgen ved Hornbæk. Fiskerne kommer i Land' fra 1875 (Den Hirschsprungske Samling).
H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier nr. 138, studie til nr. 146, sidstnævnte i Den Hirschsprungske Samlings eje.
Udstillet: P. S. Krøyer-udstillingen på Charlottenborg 1905, nr. 24.
Proveniens: Grosserer Thorvald Celinders (1855-1919) samling.
I det sene forår 1873 satte den blot 21-årige P. S. Krøyer for første gang sine ben i det lille, isolerede fiskerleje i Hornbæk, nordvest for Helsingør – målet var at fæstne de lokale fiskeres hårde og slidsomme hverdag på lærred. Resultatet blev det monumentale hovedværk 'Morgen ved Hornbæk. Fiskerne kommer i Land', som Krøyer færdigmalede i efteråret 1875. Forud for værkets færdiggørelse havde Krøyer udført en lang række detailstudier, som han samkomponerede i det endelige maleri, og som enkeltvis fremtræder som kunstværker i egen ret. Detailstudiernes figurer udgjorde tilsammen det afgørende led i den store komposition, og indgik dermed som centrale brikker i opbygningen af det endelige værk.
Størstedelen af de studier, Krøyer udførte til 'Morgen ved Hornbæk. Fiskerne kommer i Land', blev købt af Krøyers gode ven og mæcen, tobaksfabrikant Heinrich Hirschsprung (1836-1908), der tillige købte det færdige maleri i 1898. Nærværende maleri er et af de studier, det ikke lykkedes Heinrich Hirschsprung at erhverve. Motivet viser tre fiskere, som hhv. trækker og skubber en fiskerbåd det sidste stykke fra havet og op på land. Arbejdets møje lyser ud af fiskernes trætte og vejrbidte ansigter, og fiskerbådens tyngde og vægt fornemmes tydeligt.
Studiet markerer det endelige værks mest centrale scene og knæsætter samtidig Krøyers talent som maler og menneskeskildrer.
30-09-2022 20:00:00
Kundenr. | Dato | Tid (CET) | Bud | |
117772
30-09-2022
18:57:46
225000
586555
30-09-2022
19:33:25
220000
117772
30-09-2022
18:57:46
215000
292544
30-09-2022
17:09:54
210000
117772
29-09-2022
21:08:20
205000
99506
29-09-2022
12:20:51
200000
117772
29-09-2022
21:08:20
195000
99506
29-09-2022
12:20:51
190000
117772
29-09-2022
21:08:20
185000
99506
29-09-2022
12:20:51
180000
117772
28-09-2022
23:48:24
175000
99506
29-09-2022
12:20:37
175000
117772
28-09-2022
23:48:24
170000
99506
29-09-2022
12:20:29
165000
117772
28-09-2022
23:48:24
160000
292544
29-09-2022
10:22:03
155000
117772
28-09-2022
23:48:24
150000
292544
28-09-2022
17:57:30
145000
117772
25-09-2022
13:46:08
140000
2029512
25-09-2022
13:48:46
135000
117772
25-09-2022
13:46:08
130000
2029512
25-09-2022
13:48:29
125000
117772
25-09-2022
13:46:08
120000
197035
24-09-2022
19:06:39
115000
292544
23-09-2022
20:14:36
110000
117772
23-09-2022
16:29:03
105000
292544
23-09-2022
20:14:26
105000
117772
23-09-2022
16:29:03
100000
197035
23-09-2022
16:33:41
98000
117772
23-09-2022
16:29:03
96000
197035
23-09-2022
16:33:41
94000
117772
23-09-2022
16:29:03
92000
197035
23-09-2022
16:32:01
90000
117772
23-09-2022
16:29:03
88000
197035
23-09-2022
16:31:51
86000
117772
23-09-2022
16:29:03
84000
197035
20-09-2022
18:10:13
82000
2114498
20-09-2022
18:02:59
80000
197035
18-09-2022
20:26:00
78000
1640709
18-09-2022
12:56:03
76000