P. S. Krøyer. 'Tre Fiskere, iførte islandske Uldtrøjer, ifærd med at sætte en Baad op paa Stranden'

Varenummer: 6263834
Hammerslagspris: DKK 225.000
Vurdering: DKK 100.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Peder Severin Krøyer (23.07. 1851 - 21.11 1909). 'Tre Fiskere, iførte islandske Uldtrøjer, ifærd med at sætte en Baad op paa Stranden'. Olie på lærred. Sign. og dateret: 'SK - 75'. 26 x 33 (37 x 45) cm.
Nærværende maleri er et forstudie til Krøyers tidlige hovedværk 'Morgen ved Hornbæk. Fiskerne kommer i Land' fra 1875 (Den Hirschsprungske Samling).

H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier nr. 138, studie til nr. 146, sidstnævnte i Den Hirschsprungske Samlings eje.

Udstillet: P. S. Krøyer-udstillingen på Charlottenborg 1905, nr. 24.

Proveniens: Grosserer Thorvald Celinders (1855-1919) samling.

I det sene forår 1873 satte den blot 21-årige P. S. Krøyer for første gang sine ben i det lille, isolerede fiskerleje i Hornbæk, nordvest for Helsingør – målet var at fæstne de lokale fiskeres hårde og slidsomme hverdag på lærred. Resultatet blev det monumentale hovedværk 'Morgen ved Hornbæk. Fiskerne kommer i Land', som Krøyer færdigmalede i efteråret 1875. Forud for værkets færdiggørelse havde Krøyer udført en lang række detailstudier, som han samkomponerede i det endelige maleri, og som enkeltvis fremtræder som kunstværker i egen ret. Detailstudiernes figurer udgjorde tilsammen det afgørende led i den store komposition, og indgik dermed som centrale brikker i opbygningen af det endelige værk.

Størstedelen af de studier, Krøyer udførte til 'Morgen ved Hornbæk. Fiskerne kommer i Land', blev købt af Krøyers gode ven og mæcen, tobaksfabrikant Heinrich Hirschsprung (1836-1908), der tillige købte det færdige maleri i 1898. Nærværende maleri er et af de studier, det ikke lykkedes Heinrich Hirschsprung at erhverve. Motivet viser tre fiskere, som hhv. trækker og skubber en fiskerbåd det sidste stykke fra havet og op på land. Arbejdets møje lyser ud af fiskernes trætte og vejrbidte ansigter, og fiskerbådens tyngde og vægt fornemmes tydeligt.

Studiet markerer det endelige værks mest centrale scene og knæsætter samtidig Krøyers talent som maler og menneskeskildrer.

Auktionen afsluttes:  30-09-2022 20:00:00
Showroom:   Herlev, DK