P. S. Krøyer. 'Ung Italienerinde', 1877

Varenummer: 5808205
Hammerslagspris: DKK 56.000
Vurdering: DKK 60.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

P. S. Krøyer (1851-1909). 'Ung Italienerinde. Hoved en face med Hovedklæde og Perlehalsbaand', olie på plade af eg, sign. S. Krøyer 17de septb 77, Paris. 27 x 20,7 (31 x 25) cm. H. Chr. Christensen nr. 166. Proveniens: Organist R.C. Rasmussen, dennes auktion 1904 til Jernstøber K. Brandt, dennes auktion 1930, W & M nr. 77 kat. nr. 50. Redaktør Svend Kragh-Jacobsen, ABR 22/465, 1984, afb. s. 21.

Auktionen afsluttes:  04-11-2020 20:05:00
Showroom:  Herlev