Paul Bærentzen, marine, olie på lærred

Varenummer: 6117448
Hammerslagspris: DKK 2.000
Vurdering: DKK 3.000

Paul Bærentzen 18-1900 tallet. Marine med skibe i høj sø / redningsaktion, olie på lærred, signeret og dateret 1920. På rammen messingplade med teksten: 'På søen når den skummer vred, når undergang er ventet er han den rette øvrighed som tropdser elementet man følger hvert hans råb som lød igennem stormens tuden thi fælles drift i fælles nød er først at frele skuden'. H.66 x 106 cm (95 x 135 cm) Aldersrelateret stand, stor guldramme med afslag.
Auktionen afsluttes:  21-11-2021 19:27:00

2054851 16-11-2021 15:15:30 DKK 2000