Per Borre, Halvcirkel bænk af massivt Jatoba og stål, model Astral 1111

Varenummer: 6321569
Hammerslagspris: DKK 30.000
Vurdering: DKK 40.000

Denne vare er sat til omsalg under nyt varenummer 6343760
Per Borre, Halvcirkel to-delt bænk af massivt Jatoba og stål model Astral 1111. Formgivet i 1979 og prisbelønnet design. Bænken består kun af to elementer/moduler, der gentaget i forlængelse danner henholdsvis ryg og sæde. Fremstillet hos Fredericia Furniture. H.81 Ø. 450 cm Siddehøjde 42 cm. Fremstår med brugsspor / patina efter udendørsbrug. en manglende bolt / endeskive.
Auktionen afsluttes:  13-02-2023 20:18:13

1597983 13-02-2023 18:22:53 DKK 30000