Per Borre, Halvcirkel bænk af massivt Jatoba og stål, model Astral 1111

Varenummer: 6321569

Næste bud: DKK 30.000
Vurdering: DKK 40.000

Per Borre, Halvcirkel to-delt bænk af massivt Jatoba og stål model Astral 1111. Formgivet i 1979 og prisbelønnet design. Bænken består kun af to elementer/moduler, der gentaget i forlængelse danner henholdsvis ryg og sæde. Fremstillet hos Fredericia Furniture. H.81 Ø. 450 cm Siddehøjde 42 cm. Fremstår med brugsspor / patina efter udendørsbrug. en manglende bolt / endeskive.

DKK 30.000
Auktionen afsluttes:  01-02-2023 21:06:21
Showroom:   DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej