Peter Hetz. Sukkerskål og flødekande i sølv med lueforgyldninger. (2)

Varenummer: 6233620

Næste bud: DKK 1.300
Vurdering: DKK 2.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Sukkerskål og flødekande i sølv, præget med empire guirlander, Begge dele med lueforgyldning indvendig. Stemplet Kongelig Hofleverandør Peter Hertz, København, henholdvis 1904 og 1905. Fremstår med brugsspor. Samlet vægt 324 gram. (2)

Auktionen afsluttes:  08-10-2022 10:57:49
Showroom:   Herlev, DK