Peter Hvidt & Orla Mølgaard. Rektangulært sofaborde, model AX

Varenummer: 6219584
Hammerslagspris: DKK 400
Vurdering: DKK 4.000

Peter Hvidt & Orla Mølgaard. Rektangulært sofabord med bordplade af finéret teak, bordkant, ben og sprosser af fineret og massivt bøgetræ, samt benkerne af massivt mahogni. model AX. Fremstillet hos Fritz Hansen, mærket herfra. H. 56. B. 92. D 48 cm. Fremstår med brugsspor, to områder på bordplade med lettere nuanceforskel, lettere løftet finér på top af to ben, lettere ledløs.
Auktionen afsluttes:  30-06-2022 20:38:53