Peter Hvidt & Orla Mølgaard. Rektangulært sofaborde, model AX

Varenummer: 6219584

Næste bud: DKK 350
Vurdering: DKK 4.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Peter Hvidt & Orla Mølgaard. Rektangulært sofabord med bordplade af finéret teak, bordkant, ben og sprosser af fineret og massivt bøgetræ, samt benkerne af massivt mahogni. model AX. Fremstillet hos Fritz Hansen, mærket herfra. H. 56. B. 92. D 48 cm. Fremstår med brugsspor, to områder på bordplade med lettere nuanceforskel, lettere løftet finér på top af to ben, lettere ledløs.

Auktionen afsluttes:  30-06-2022 20:38:00
Showroom:   Aarhus, DK

1672485 25-06-2022 22:16:40 DKK 300