Poul Henningsen 1894-1967. Pendel 'Koglen', kobber, Ø. 72 cm.

Varenummer: 6285056

Næste bud: DKK 34.000
Vurdering: DKK 50.000

Poul Henningsen 1894-1967. Pendel 'Koglen' med 72 blade af kobber, placeret på 12 buer i forkromet stål. Komplet med fatningshus i forkromet aluminium, nyt senere wireophæng (skal monteres før ophæng), hvid stofledning, ophængstrisse samt baldakin. Formgivet 1957-1959 til Langeliniepavillonen i København. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 72 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, ridser på nederste blade, enkelte små buler.

DKK 34.000
Auktionen afsluttes:  02-12-2022 08:41:27
Showroom:   DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej