Poul Henningsen 1894-1967. Pendel 'Koglen', kobber, Ø. 72 cm.
Vurdering:
50.000
Poul Henningsen 1894-1967. Pendel 'Koglen' med 72 blade af kobber, placeret på 12 buer i forkromet stål. Komplet med fatningshus i forkromet aluminium, nyt senere wireophæng (skal monteres før ophæng), hvid stofledning, ophængstrisse samt baldakin. Formgivet 1957-1959 til Langeliniepavillonen i København. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 72 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, ridser på nederste blade, enkelte små buler.
16-12-2022 10:14:40