Poul Henningsen : ' Kontrast pendel'

Varenummer: 6248075
Hammerslagspris: DKK 9.200
Vurdering: DKK 8.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Poul Henningsen (1894-1967). 'Kontrastpendel' monteret med 10 skærme, hver med fire forskellige overflader, justerbart pendelrør for regulering af kontrastbelysning. Formgivet 1958-62. Udført hos Louis Poulsen. H. 45 cm. Ø. 45 cm. Fremstår med lettere brugsspor, herunder nogle overfladiske ridser.
Litt.: Tænd - PH lampens historie, gengivet og omtalt s. 281.

Auktionen afsluttes:  07-08-2022 11:35:27
Showroom:   Næstved, DK