Poul Henningsen. PH 5/3 pendel

Varenummer: 6197976
Hammerslagspris: DKK 4.600
Vurdering: DKK 10.000

Poul Henningsen (1894-1967). PH 5/3 pendel med overskærm af senere brunt malet metal, konisk fatnings-hus, baldakin samt originalt hejs af messing, trådbens-stel. Mellemskærm af opalglas, underskærm mangler. Ø 50 cm. Fremstillet hos Louis Pousen i 1940'erne. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, mellem skærm med små afslag på topkant. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Auktionen afsluttes:  11-08-2022 19:34:38

1757327 09-08-2022 11:35:42 DKK 4600