Poul Henningsen. PH 5/3 pendel

Varenummer: 6197976
Vurdering: DKK 10.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Poul Henningsen (1894-1967). PH 5/3 pendel med overskærm af senere brunt malet metal, konisk fatnings-hus, baldakin samt originalt hejs af messing, trådbens-stel. Mellemskærm af opalglas, underskærm mangler. Ø 50 cm. Fremstillet hos Louis Pousen i 1940'erne. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, mellem skærm med små afslag på topkant. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Auktionen afsluttes:  24-06-2022 18:35:11
Showroom:   Aarhus, DK