Poul M. Volther. 'Corona' lænestol model EJ5

Varenummer: 5456273

Næste bud: DKK 6.400
Vurdering: DKK 16.000

Poul M. Volther. Corona. Lænestol med fire skaller fuldpolstrede med sort læder, stel af børstet stål, drejelig firpasfod. Formgivet 1964. Fremstillet hos Erik Jørgensen med mærkat herfra, model EJ5. Fremstår med brugsspor, nogen ridser og mærker.
Se også varenummer 5456271.

Auktionen afsluttes:  23-11-2019 19:38:00
Showroom:  DK, Næstved, Gl. Holstedvej