Prahl og A. Salomonsen. Sukkerskål og flødekande (2)

Varenummer: 6251655

Næste bud: DKK 1.400
Vurdering: DKK 2.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Samuel Prahl (1800-1885) flødekande med hank, Graverede blomster, rocailler, blomster og bladværk. Desuden københavnerstemplet (18)55. Fremstår med navne indgravering samt brugsspor, herunder buler. Desuden sukkerskål med to hanke, monteret med fire kapriol-formede ben, graveret med blomster og bladværk samt kæmninger og volutter. indgraverede navnetræk. Stemplet Ax.S for Axel Salomonsen (1933- 1977). Brugsspor. samlet vægt 331 gram. (2)

Auktionen afsluttes:  08-10-2022 12:29:49
Showroom:   Herlev, DK