Prahl og A. Salomonsen. Sukkerskål og flødekande i sølv(2)

Varenummer: 6251655
Vurdering: DKK 2.000

Samuel Prahl (1800-1885). Sølv flødekande med hank, Graverede blomster, rocailler, blomster og bladværk. Desuden københavnerstemplet (18)55. Fremstår med navne indgravering samt brugsspor, herunder buler. Desuden sølv-sukkerskål med to hanke, monteret med fire kapriol-formede ben, graveret med blomster og bladværk samt kæmninger og volutter. indgraverede navnetræk. Stemplet Ax.S for Axel Salomonsen (1933- 1977). Brugsspor. samlet sølvvægt 331 gram. (2)
Auktionen afsluttes:  27-12-2022 15:15:16