Retro brillantring af guld og hvidguld, i alt 1.48 ct. 1900-tallets midte

Varenummer: 6286225
Vurdering: DKK 15.000

Retro brillantring af guld og hvidguld prydet med tre større brillantslebne diamanter, i alt ca. 1.00 ct., flankeret af 12 mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.48 ct. Farve: Crystal - Top Cape (I-K-L). Klarhed: P1. 1900-tallets midte.
Vægt ca. 6,1 g. Front B. 1,22 cm. Ringstr. 53/17. Fremstår ustemplet med aldersrelateret brugsspor på guld.
Auktionen afsluttes:  06-12-2022 18:11:49