Rolex 'Air-King Precision'. Vintage herreur i stål med blå skive - cert. 1976

Varenummer: 6294687
Vurdering: DKK 24.000

Vintage herrearmbåndsur fra Rolex, model Air-King Precision, ref.nr.: 5500, serienr.: 3591XXX, cal. 1520, i urkasse af stål, blå skive med stregindeks, riflet optrækskrone med logo, plexiglas, monteret med oyster-lænke af stål med foldespænde, automatisk urværk. Ø. 34 mm. Indvendig L. ca. 18,5 cm. Medfølges af to ekstra led samt dansk certifikat fra 1976. Fremstår med brugsspor, ridser/mærker, lænke med uoriginale dele. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet og kender ikke servicehistorikken på uret.

Dette er et af Lauritz’ særligt udvalgte luksusure.
Auktionen afsluttes:  05-12-2022 18:35:14