Rolex Oysterdate. Midsize armbåndsur i forgyldt stål

Varenummer: 6258578

Næste bud: DKK 16.000
Vurdering: DKK 22.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Midsize armbåndsur fra Rolex. Model Oysterdate, ref. nr. 6466, serie/kassenr. 91XXX, ca. år 1954. Urkasse i forgyldt stål, glas med kyklop-øje, honeycomb skive med stregindeks og arabertal, daovisning, riflet krone med logo, mekanisk urværk med manuelt optræk, cal. 1210, monteret på ny Hirsch rem med originalt forgyldt spænde. Ø. 31 mm. uden krone. Fremstår med brudt forgyldning på spænde, ridser og mærker på kasse. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet og kender ikke servicehistorikken på uret.

Auktionen afsluttes:  30-09-2022 21:22:40
Showroom:   Herlev, DK