Rolex 'Oysterdate Precision'. Vintage herreur i stål med sølvfarvet skive, ca. 1968

Varenummer: 6298306
Vurdering: DKK 25.000

Vintage herrearmbåndsur fra Rolex (købt i 1968), model Oysterdate Precision, ref.nr.: 6694, i urkasse af stål, sølvfarvet skive med stregindeks, datoangivelse ved 3"position, riflet optrækskrone med logo, plexiglas, monteret med jubilee-lænke med flip-Lock af stål, mekanisk urværk med manuelt optræk. Ø 34 mm. Indvendig L. ca. 20 cm. Fremstår med brugsspor, lænke og glas med ridser/slid. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten og kender ikke servicehistorikken på uret. Original Oyster lænke samt tidligere udskiftet glas og servicegaranti fra 2014 medfølger.
Auktionen afsluttes:  01-12-2022 21:19:27
Showroom:   DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej