Safir- og brillantring af 18 kt. guld, i alt 0.94 ct. Ca. 1960

Varenummer: 6215644

Næste bud: DKK 4.600
Vurdering: DKK 6.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Safir- og brillanring af 18 kt. guld prydet med rund oval facetsleben safir på 0.65 ct., omkranset og flankeret af 24 mindre brillantslebne diamanter, i alt 0.29 ct. Farve: Crystal (J). Klarhed: VS-SI-P1. Caraten på safiren og brillanter er stemplet i ringskinnen. Ca. 1960.
Vægt ca. 6,5 g. Front B. 0,92 cm. Ringstr. 51/16,25. Aldersrelateret brugsspor på guld.

Auktionen afsluttes:  02-07-2022 19:00:44
Showroom:   Vejle, DK