Samling ældre legetøj af træ og blik (16)

Varenummer: 6225443
Hammerslagspris: DKK 1.400
Vurdering: DKK 2.000
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Samling ældre legetøj af træ og blik bestående af bus og flyttebil af bemalet træ, begge antagelig fængselsfremstillede l.42-52 cm, Lego bil af træ Falcks Redningskorps l.18 cm, alle tre med kraftige brugsspor og mangler. Diverse bliklegetøj bestående af 2 japanske biler, ene med batteristyring l.19-22 cm, engelsk 'METTOY' brandstation af blik 12,5 x 21 x 19 cm med bil, politimotorcykel l.20 cm, 2 tanks l.10 - 15,5 cm m.m. Kraftige brugsspor, skader og mangler forekommer.

Auktionen afsluttes:  25-06-2022 14:11:00
Showroom:   Næstved, DK