Samling grønlandica. Fedtstensfigurer, tupilakker, fangerbåd (9)

Varenummer: 6381096
Hammerslagspris: DKK 1.100
Vurdering: DKK 3.000

Samling grønlandica best. af: fem figurer af fedtsten i form af fanger med redskaber, en sign. i bund: K.V.Ø., H. 12-21 cm., tre tupilakker udskåret af kaskelothvaltand. H. 10-12 cm. samt Grønlandsk fangerbåd af træ, skind og ben. L. 50 cm. Fremstår med brugsspor, flere reparationer / afslag, fejl og mangler kan forekomme. (9)
Auktionen afsluttes:  01-06-2023 20:48:00