Vurdering:
18.000
Siera. Brillant- og diamantvedhæng af 18 kt. hvidguld i form af dråbeformet blad, prydet med talrige pavéfattede større og mindre brillat- og rosenslebne diamanter, i alt 1.45 ct., tilhørende dobbetkæde hvorimellem 10 brillantslebne diamanter, i alt 0.16 ct. Samlet carat 1.61 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS-SI-P1. Caraten på både vedhæng og halskæde er stemplet på henholdsvis øsken og carabinllåsen samt Siera, 750. Vægt ca. 8 g. Vedhæng 2,9 x 1,72 cm. Kæde L. 41 cm. Minimale brugsspor.
13-02-2023 19:36:06