Siera. Moderne dråbeformet brillant- og diamantvedhæng i dobbetkæde med brillanter af 18 kt. hvidguld, i alt 1.61 ct

Varenummer: 6319157

Næste bud: DKK 14.000
Vurdering: DKK 18.000

Siera. Brillant- og diamantvedhæng af 18 kt. hvidguld i form af dråbeformet blad, prydet med talrige pavéfattede større og mindre brillat- og rosenslebne diamanter, i alt 1.45 ct., tilhørende dobbetkæde hvorimellem 10 brillantslebne diamanter, i alt 0.16 ct. Samlet carat 1.61 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS-SI-P1. Caraten på både vedhæng og halskæde er stemplet på henholdsvis øsken og carabinllåsen samt Siera, 750.
Vægt ca. 8 g. Vedhæng 2,9 x 1,72 cm. Kæde L. 41 cm. Minimale brugsspor.

DKK 14.000
Auktionen afsluttes:  01-02-2023 19:36:15