Sigvard Bernadotte for Georg Jensen. Kande af sterlingsølv dessin nr. 856

Varenummer: 6281808

Næste bud: DKK 22.000
Vurdering: DKK 28.000

Sigvard Bernadotte for Georg Jensen. Kande af sterlingsølv med kanneleret korpus dessin. 856. Oprindelig formgivet i 1943 i to størrelser med tilhørende skål, som udgjorde et jordbærsæt. Sign.: Sigvard. Stempel efter 1945 Georg Jensen. 925S. H. 15,5 cm. Vægt 412 gr. Lette brugsspor

DKK 22.000
Auktionen afsluttes:  08-12-2022 17:02:00
Showroom:   DK, Næstved, Gl. Holstedvej