Smaragd- og diamantring af platin - i alt ca. 2.84 ct

Varenummer: 6287519
Vurdering: DKK 20.000

Smaragd- og brillantring af delvis satineret platin prydet med større smaragdsleben smaragd på 1.844 ct., omkranset af 6 baguette- og 16 mindre brillantslebne diamanter, i alt 0.70 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. Caraten på smaragden og diamanter er stemplet i ringskinnen samt PT900. Vægt ca. 9,7 g. Front B. 1,6 cm. Ringstr. 56/17,75. Lettere brugsspor på platin.
Auktionen afsluttes:  03-12-2022 19:13:19