Smith wesson Model 1 ½ revolver, 1868-1875

Varenummer: 6280175
Hammerslagspris: DKK 4.000
Vurdering: DKK 5.000

Denne vare er sat til omsalg under nyt varenummer 6322409
Smith wesson Model 1 ½. Med våbennummer: 116036. Stemplet: "SMITH & WESSON. SPRINGFIELD, MASS. PAT.APR.3.55.JULY 5.59&NOV.21.65". Produceret mellem 1868-1875. Totallængde: 20 cm. Løbslængde: 9 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik, rent og skarpt løb samt aldersrelaterede brugsspor. Samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Auktionen afsluttes:  12-12-2022 12:52:00

598934 08-12-2022 20:25:37 DKK 4000