Sølvmester Oscar F. Dahl. Fem skønvirke hummergafler af sølv (5)

Varenummer: 6282123
Hammerslagspris: DKK 1.200
Vurdering: DKK 1.500

Denne vare er sat til omsalg under nyt varenummer 6313195
Sølvmester Oscar F. Dahl, København (reg. 1904 - afm. 1937). Fem hummergafler af sølv udført med skønvirke ornamentik i relief på skaft. L. 19,5 cm. Stemplet O. Dahl samt Københavns Bymærke, anno 1920. Samlet vægt: ca. 182 gr. Hummergaflerne fremstår med aldersrelaterede brugsspor samt graveret monogram. (5)
Auktionen afsluttes:  04-12-2022 20:16:04

1834159 01-12-2022 16:41:07 DKK 1200