Sonja og Katia Gaydamak. Brillant- og agat stand- out kostumehåndring af 9 kt. rosaguld

Varenummer: 6219009

Næste bud: DKK 9.400
Vurdering: DKK 12.500
Den angivne pris tillægges hammerslagsgebyr og salær.

Sonja og Katia Gaydamak. Brillant- stand- out kostumehåndring af 9 kt. rosaguld, front prydet med mælkehvide agater og talrige små brillantslebne diamanter. i alt ca. 1.25 ct. Stemplet med Gaydamak for Sonja og Katia Gaydamak samt 375, M samt sat med lille rubin på indersiden
Vægt ca. 14,1 g. Front B. 3,78 cm. L. 8 cm. Indvendig H. 2,5. Indvendig omkreds 18 cm.

De kreative kræfter bag Gaydamak brandet er to russiske søstre Katia og Sonia Gaydamak. De lancerede mærket i 2009 og revolutionerede moderne smykker med deres håndarmbånd. Gaydamak-søstrene er inspireret af deres russiske oprindelse, Maharajas, Tusind og én nat er hovedværket i den arabiske folkelige fortællekunst, en samling af eventyr og sagn fra flere kulturer og tidsperioder. Fremstår med lettere brugsspor.

Auktionen afsluttes:  05-07-2022 19:13:32
Showroom:   Vejle, DK