Sophia. Brillanthalscollier af platin, i alt ca. 1.92 ct

Varenummer: 6287118
Auktionen er ikke begyndt
Næste bud: DKK 30.000
Vurdering: DKK 38.000

Sophia. Brillanthalscollier af platin prydet med større dråbesleben diamant med ældre slibning på ca. 0.75 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. hvorover 42 brillantslebne,-baguette -og en enkelt triangelsleben diamant samt lås med 5 brillantslebne diamanter i alt ca. 1.17 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. Stemplet Sophia samt Plat for platin. Skydelås med sikkerhedshasp.
Vægt ca. 11,7 g. Front L. 4,75 cm. L. 41,5 cm. Lettere brugsspor.
Auktionen afsluttes:  07-12-2022 18:24:29