Stor, engelsk 1. verdenskrig plakat, 'Lord Kitchener Says: Enlist To-Day', ca. 1915

Varenummer: 6266753
Varen er afsluttet

Stor, original, engelsk WWI propagandaplakat, 'Lord Kitchener Says: Enlist To-Day', udgivet af Parliamentary Recruiting Committee, litografisk trykt hos David Allen & Sons, Harrow, Middelsex ca. 1915. 102 x 127 cm. Uden ramme. Plakaten er monteret på lærred, hvilket er normal procedure i udlandet for at beskytte og forberede plakater på indramning. Fremstår restaureret, med retoucheringer.
Varen afsluttes:  29-03-2023 06:08:00