Stor, engelsk WWI plakat, 'Lord Kitchener Says: Enlist To-Day', ca. 1915

Varenummer: 6266753

Næste bud: DKK 800
Vurdering: DKK 1.200

Stor, original, engelsk WWI propagandaplakat, 'Lord Kitchener Says: Enlist To-Day', udgivet af Parliamentary Recruiting Committee, litografisk trykt hos David Allen & Sons, Harrow, Middelsex ca. 1915. 102 x 127 cm. Uden ramme. Plakaten er monteret på lærred, hvilket er normal procedure i udlandet for at beskytte og forberede plakater på indramning. Fremstår restaureret, med retoucheringer.

Køb nu pris
Auktionen afsluttes:  31-01-2023 09:44:15