Vurdering:
12.000
Svensk cartelur af forgyldt og udskåret træ, rigt prydet med våbenattributter i form af heraldisk hjelm, våbenfaner og bladornamentik, skive med romertal. Sverige ca. 1850. H. 93 cm. B. 70 cm. Fremstår med aldersrelateret brugspatina, mindre afskalninger/afslag, nøgle medfølger ikke.
20-06-2023 20:06:25