Svensk cartelur af forgyldt træ udskåret med heraldiske våbenattributter, Sverige ca. 1850

Varenummer: 6274244
Vurdering: DKK 20.000

Svensk cartelur af forgyldt og udskåret træ, rigt prydet med våbenattributter i form af heraldisk hjelm, våbenfaner og bladornamentik, skive med romertal. Sverige ca. 1850. H. 93 cm. B. 70 cm. Fremstår med aldersrelateret brugspatina, mindre afskalninger/afslag, nøgle medfølger ikke.
Auktionen afsluttes:  31-01-2023 11:55:57