Tändnålsgevär för Karl XV 1860-tal

Varenummer: 5022181
Auktionen afsluttes
18-06-2018 11:28:00
Vurdering
SEK 50.000

TÄNDNÅLSGEVÄR FÖR KARL XV, signerat H. Larsen, Drammen (Hans Larsen, bössmakare, mästare 1845), helstock i valnöt med hornnäsa, kolven med kindstöd, träskuren dekor av kronhjort med infattade glasögon, stålskuret och förgyllt monogram CCXV under kunglig krona mot blånerad botten, stålbeslag med stålskuren dekor, kolvlåda med dekor av jaktsceneri, kolvkappa med nätskuren dekor, upp- och nedfällbart kammarstycke, ståndsikte, blånerad pipa, oktogonal mynning, laddstake, etikettmärkt med inventarienr 11, längd 124 cm. . PROVENIENS: Kung Karl XV (1826-1872) unionskung över Sverige och Norge. Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län. . För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se