Thorvald Nielsen Meier. Sølv spisebestik (59).

Varenummer: 6255840
Hammerslagspris: DKK 8.600
Vurdering: DKK 11.000

Thorvald Nielsen Meier. Samling sølvbestik med let hammerslået overflade og gennembrudte blomsterdekorationer. Mærket Haandsmedet TNM, københavner stemplet i perioden 1938-1943. Sættet består af: 12 Middagsknive L: 22 cm. 12 Middagsgafler L 20,5 cm Disse med stål laf. 12 Dessertskeer L17,5 cm , 11 Frokostgafler L 17,5 cm. 12 kaffeskeer L 12 cm. Samlet vægt inklusiv stål laffer 2591 gram Fremstår med almindelige brugsspor. (59)
Auktionen afsluttes:  01-10-2022 12:22:40

88256 01-10-2022 12:20:37 DKK 8600
401618 01-10-2022 00:10:58 DKK 8400