To halvportrætter af et ældre par 2.halvdel af 1700-tallet
Vurdering:
EUR
1.000
7.450
To halvportrætter af et ældre par 2.halvdel af 1700-tallet, fra oldebarnets Gottfried Sempers efterladenskab, formentligt bryllupsbillede, olie på lærred dubleret på træ, på bagsiden forsynet med emblemer med følgende ordlyd: "Urgroßmutter Semper, Maria Rosina Heydrich, geb 14 April 1745, gest. 8. Januar 1815" samt: "Urgroßvater Carl Gottfried Semper, Kaufmann zur Landeshut, geboren 19. (?) 1729, gestorben 11. Jun. 1794. Julie Semper 1889." Fremstår nyferniseret og beskåret, nye rammer, usignerede, hver 44,5 x 33.5cm.
30-08-2007 15:26:00