To russiske senempire armstole, mahogni, ca. 1840 (2)

Varenummer: 6235243

Næste bud: DKK 2.400
Vurdering: DKK 3.000

To russiske senempire armstole af massivt og fineret mahogni med rigt udskårne rygge (let variation i udskæringerne), svungne armlæn og postrede sæder betrykket med mønstret, brunt stof, ca. 1840. H. 110. Sædeh. ca. 48 cm. Fremstår restaureret, bl.a. reparation på et bagben, små finérskader. (2)

Auktionen afsluttes:  31-01-2023 14:32:30