Ubekendt kunstner 1800tallet (2)

Varenummer: 2030318
Hammerslagspris: DKK 675
Vurdering: DKK 1.000

Ubekendt kunstner. Portrætter af General Rye og Schleppegrell. Olie på lærred. Usign.. 71 x 57 cm (78 x 64 cm) Fremstår i meget dårlig stand. (2)

Ifølge rekvirent har malerierne hængt på Assens Hotel. Og blev beskadiget af tyske soldater i 1864.
Auktionen afsluttes:  03-11-2010 13:15:00