Ubekendt kunstner, figur/skulptur, støbejern, 'Eisengießer', 1800-tallet

Varenummer: 5238386
Vurdering: EUR 350
DKK 2.608

Ubekendt kunstner, figur/skulptur, grå patineret støbejern, 'Eisengießer', 1800-tallet. Stående mand med forklæde og spatel, monteret på plint, ulæselig signatur på plinten, H. 87 cm, B. 36 cm, D. 25 cm, fremstår med aldersrelaterede slitagespor, delvist med mangler i patinaen, afslag, ridser, delvist med oxidationsspor.
Auktionen afsluttes:  10-04-2019 21:31:00